Раждането на футбола извън Европа, вдъхновението за белия екип на 11-кратния европейски шампион Реал Мадрид и дори думата сокър, с която отвъд Океана наричат футбола – всичко това се дължи на един отбор, който днес играе в осмото ниво на английския футбол.
Коринтиан ФК – днес познат като Коринтиан Кежуалс – е един от отборите пионери във футбола и може би първият велик тим, който днес се състезава в Ryman League Division One South или иначе казано южната окръжна дивизия на Лондон.
Клубът е основан през 1882 г. в ресторант до катедралата Сейнт Пол, който бил разрушен през войната. Бил учреден от тогавашния секретар на Футболната асоциация на Англия Пар Джаксън.
По това време в началните години на организирания футбол Англия имала доста проблеми в мачовете си с Шотландия и идеята била да се събере група от топ играчи, които да играят редовно заедно и да станат по-добри като отбор. Те трябвало да играят само приятелски мачове – били своеобразният английски национален отбор. Седем години по-късно Англия се изправя срещу Шотландия с 9 играчи от Коринтиан в състава си. През 1894-та и 1895 г. в два мача срещу Уелс и 11-те играчи на английския отбор са от Коринтиан, нещо което остава неповторено и до днес.
Първият капитан на отбора Чарлз Рефърд-Браун е и човекът измислил думата Сокър, с която днес наричат най-популярната игра в света в Северна Америка. Тогава футболът бил наричан асосиейшън футбол (Association Football). По време на лекция в университета на Оксфорд той бил запитан от студент дали е фен на играта „ръгър“ (rugger), което било нещо като прякор на ръгбито, на което той отговорил, че по-скоро е фен на „сокър“ (soccer), което пък било нещо като съкращение на асосиейшън (Association).

Между 1883 и 1890 г. 52 от 88-те повикани играчи за мачовете с Шотландия били от Коринтиан. Тогава футболистите не били просто футболисти и Макс Уусман, който бил капитан на Англия, печели също така титла на двойки на тенис турнира „Уимбълдън“, както и златен медал в тениса на Олимпийските игри през 1920 г. Чарлз Фрай бил също така един от националите по крикет, а пък Тип Фостър станал първият и единствен, който е бил капитан, и на отбора по крикет, и по футбол.
Първият чернокож футболист в британския футбол, а и вероятно в цяла Европа също играл за Коринтиан. Това бил Андрю Уотсън.
Философията на клуба обаче била такава, че хората от Коринтиан силно вярвали в аматьорската идеология на футбола. Лека-полека обаче футболът на Острова става професионален. И точно поради отказа клубът да стане професионален в един момент Корнитиан получава наказание от Футболната асоциация и не получава право да играе в турнира за Купата на Англия.
Неспособен да участва във вече професионалните турнири Коринтиан решава да пътува и да пренесе играта извън Европа. Отборът става посланик на играта. Първата дестинация е Южна Африка през 1897 г., където естествено е изигран и първият мач извън Европа. В Сев. Америка е регистрирана победа с 18:0 срещу Ню Йорк. В Бразилия пък са толкова впечатлени от английския тим, че през 1910-а в тяхна чест се появява Коринтианс – и към днешна дата един от най-популярните клубове в Бразилия, Южна Америка и всъщност в цял свят. Лошата комуникация между англичани и бразилци обаче довела до едно добавяне на буквата „с“ в края на името на отбора.

Тъй като Коринтиан бил абсолютен властелин на Лондон, независимо от статута си, там някъде в края на 19-и и началото на 20-и век започва ежегодно да се организира двубой между най-добрия аматьорски и най-добрия професионален отбор в Англия. За седемте години между 1898 и 1904-та побеждава в четири от случаите срещу професионалистите. През 1903-та дори бие Бъри с 10:3, а само няколко месеца по-рано въпросният Бъри е спечелил Купата на Англия след победа с 6:0 на финала срещу Дарби Каунти. Двадесет години по-рано вече се помни и още един подобен разгром срещу носителя на Купата на Англия – Блекбърн, с 8:1. И… разбира се 1904-та – 11:3 срещу Манчестър Юнайтед, което и до ден днешен си остава най-тежката загуба за Червените дяволи.
През 1914-та от Коринтиан решават да се върнат да се върнат на турне в Бразилия, но точно тогава избухва Първата световна война. Тъй като повечето от футболистите са офицери от запаса обаче се налага те веднага да се върнат в родината, като избягват торпедата обратно по пътя към Англия. Сто години по-късно, през 2015-а, вече като Коринтиан Кежуъл отборът ще се върне за подобно турне в Бразилия, но тогава, за четирите години на Първата световна война Коринтиан всъщност ще се превърне в клуба, който дава най-много жертви на фронта. (Не е необичайно по това време футболисти да са част от армията). Сред тях е и вратарят Том Роуландсън, който в началото на 20-и век след Коринтиан е част и от Съндърланд, считан от мнозина за най-добрият отбор по това време. Всъщност крайната равносметка ще е, че само един от титулярните играчи оцелява след войната.
Идеологията на Коринтиан обаче превзема света. Тя е пълно превъплъщение на днешното понятие за феърплей. Случвало се те да отказват да изпълняват дузпи по време на мач (тези след равенство в края ще бъдат измислени много по-късно), тъй като вярвали, че джентълмените никога не биха извършили нарушение умишлено. Вярвали, че работата на съдиите е да крепят правилата на играта, но и че техният отбор има по-висок морал от самите правила. Тъй като играта е претърпяла бързо развитие в световен мащаб, настават тежки времена за отбора. Корнитиан остава встрани от всички тези новости и започва да изостава спрямо професионалните отбори. Така на практика през 1939 г. клубът „излиза от играта“, да не казваме, че е изчезва. Губи блясъка си и се обединява с Кежуъл ФК.
В историята ще остане със само един професионален мач – през 1900 г. за Лондон Чарити Шийлд, в който отново се изправят професионален срещу аматьорски тим и единствената причина Коринтиан да приемат участие е, че чрез двубоя били събирани пари за болниците в английската столица. И разбира се Коринтиан победил с 2:1 Астън Вила.
Срамно е, че подобна история потъва в забвение още повече като се има предвид, че според официалната версия най-големият клуб в историята Реал Мадрид избира белия си екип именно вдъхновен от най-великия аматьорски тим.
7 thoughts on “11:3 срещу Ман Юн, вдъхновение за белия екип на Реал, първият велик отбор в историята”
Comments are closed.