Един от големите отбори на Англия Астън Вила изпадна от елита преди година. Прекара един сезон в Чемпиъншип и въпреки заявките не успя веднага да се завърне във Висшата лига. Шампионатът във втория ешелон на Англия вече започна и Вила отново тръгна накриво – с домакинско равенство с Хъл Сити. И въпреки че отборът се подсили със звездно попълнение като Джон Тери вече всички се питат възможно ли е европейският шампион от 1982-ра и 7-кратен първенец на Англия да затъне в забвение и да не се завърне сред най-добрите. Това вече се случи на не един и два тима.
Ето кои са отборите, които така и не се върнаха във Висшата лига към днешна дата, след като изпаднаха.
Олдъм Атлетик
Може би днес никой не помни, но Олдъм е един от отборите основатели на днешния формат на английското първенство през 1992-ра – Висшата лига. Изкарва още един сезон преди да изпадне през 1993/94, след като завършва на предпоследно място. Изкарва три години във втория ешелон преди да изпадне още по-надолу, където и понастоящем се подвизава в сега наричаната Лига 1.
Суиндън Таун
Суиндън прекарва само един сезон във Висшата лига – 1993/94. Влиза в елита след епичен финален плейоф на „Уембли“, в който побеждава с 4:3 с Лестър, с който очевидно вече е на светлинни години разлика, след като Лисиците спечелиха и титлата. Отборът е воден от Глен Ходъл, който се подвизава като играещ мениджър, след като е изгонен от Челси. И записва едно от най-трагичните представяния в елита – печели само 5 победи и става първият отбор, допуснал повече от 100 гола. Следват години, в които тимът редува участия във втория и третия ешелон, а към днешна дата е в Лига 2 (4-тото ниво на английския футбол), след като през миналия сезон изпаднаха от Лига 1.
Барнзли
През 1997 г. Барнзли достигна елита за първи път в своята история. И бързо се върна към реалността, като изкара само един сезон във Висшата лига. Още във второто си домакинство претърпя тежък удар с 0:6 от Челси, прекара по-голямата част от сезона в зоната на изпадащите и логично не можа да се задържи в първия ешелон. Понастоящем отборът вече е в Чемпиъншип (2-рото ниво на английския футбол).
Шефийлд Уензди
И докато до момента писахме за скромни клубове тук вече се намесва отбор с историческа стойност. Старо величие – 4-кратен шампион и 3-кратен носител на Купата на Англия, като всичките тези трофеи са в периода 1896-1935 г. За последно тимът се докопа до трофей обаче през 1993-та – Купата на лигата. И в действителност точно тогава Уензди се беше върнал във Висшата лига и изкара там 8 сезона преди да изпадне през 1999/2000. Оттогава отборът дори прекара 2 сезона в Лига 1, но понастоящем е в Чемпиъншип.
Уимбълдън
Макар да не е от традиционните отбори за английския футбол и дори да не е сред най-популярните тимове в Лондон „Лудата банда“ на Уимбълдън, начело с Вини Джоунс се превръща в един от емблематичните отбори на ’80-те и ’90-те години. Всичко сякаш приключва през 1999/2000, когато отборът изпада. От там нататък бъдщето на клуба, страдащ и от финансови проблеми, е скандално. Година по-късно ръководството прави опит да го премести в Милтън Кийнс и през 2002-ра промяната е одобрена и от Футболната асоциация. Уимбълдън е преместен и наследен от изцяло новия клуб Милтън Кийнс. През 2003-та преименуваният клуб е поставен под т.нар. администрация и година по-късно фалиран. Наследен е от новоучредения през 2004-та Милтън Кийнс Донс, но всички тези промени са против феновете, които не са малко на брой след 20-ина славни години. Те припознават новияучредения клуб през 2002-ра АФК Уимбилъдън. От миналия сезон АФК Уимбълдън заигра в Лига 1, след като спечели плейофите в Лига 2. Там е и Милтън Кийнс Донс, а в първия сезон на двата тима в една дивизия АФК Уимбълдън завърши на 15-о място, а МК Донс на 12-о.
Ковънтри Сити
Макар и почти винаги във втората половина на таблицата, от 1967 г. Ковънтри е неизменно част от елита на Англия. Естествено е един от „основателите“ на Висшата лига. И така до сезон 2000/2001, когато след 34 поредни сезона в първия ешелон „небесно-сините“ изпадат. Отборът така и не се доближи до завръщане сред най-добрите. Заради абсурдно управление Ковънтри толкова пропадна, че от този сезон вече е в Лига 2.
Брадфорд
Влизането на Брадфорд във Висшата лига беше една от сензаците на сезон 1998/99. Беше последвано от героично оцеляване, в което отборът завърши точно над чертата след победа в последния кръг над Ливърпул и загуба на прекия конкурент Уимбълдън от Саутхемптън. На следващия сезон Брадфорд вече нямаше такъв късмет и през 2000/01 изпадна. През 2008-а тимът се свлече до четвъртия ешелон, а в момента се подвизява в третия – Лига 1.
Лийдс Юнайтед
Безспорно голямото име в тази компания, който трябва да служи и като лош пример за Астън Вила. Финалистът от Купата на европейските шампиони, Купата на носителите на национални купи, 2-кратен носител на Купата на панаирните градове и 3 пъти първенец на Англия се раздели с елитния си статут след сезон 2003/04 и то само 36 месеца, след като беше играл на полуфинал в Шампионската лига. Борейки се да превъзмогне дългове от 100 млн. паунда обаче Лийдс стигна и до Лига 1 през 2008-а, но през 2011-а все пак се завърна в Чемпиъншип, където ще играе и този сезон.
Портсмът
Портсмът има един сезон в елита през сезон 1987/88 преди да влезе и във Висшата лига през 2003-та. И в новия формат на елитната дивизия Помпи изкарва 7 сезона преди да изпадне в сериозна финансова криза, заради която му бяха отнети 9 точки от актива през сезон 2009/10, след който той се раздели с елитния си статут. Междувременно отборът триумфира с Купата на Англия (2008), но пък след това бързо се свлече до 4-тото ниво на английския футбол (Лига 2) през 2013-а. През миналия сезон Помпи завърши на първо място и вече се подвизава в Лига 1.
Блекпул
Блекпул беше един от значимите клубове през ’40-те, ’50-те и ’60-те години, като е дал и първият носител на „Златната топка“ сър Стенли Матюс през 1956-а. След 40-годишно чакане Дъ Пул се завръща и във Висшата лига през сезон 2010/11. Тимът така и не успява да оцелее и веднага изпада от елита, а след ужасяващото управление на фамилията Ойстън от новия сезон Блекпул ще играе в четвъртия ешелон – Лига 2. Спечели плейофите през миналия сезон и вече се изкачи до Лига 1.
Уигън
Финансиран от местния милионер Дейв Уилън Уигън за първи път стигна до най-високото ниво на английския футбол през 2005 г. Отборът от предградията на Манчестър показа впечатляващ първи сезон във Висшата лига, в който завърши на 10-о място. Беше част от елита до сезон 2012/13, в който по ирония спечели Купата на Англия, след което игра и в Лига Европа, вече като тим от Чемпиъншип. Стигна до Лига 1, там прекара една година, в която завърши на 1-во място, завърна се в Чемпиъншип, но отново изпадна и сега вече отново е в 3-тата по сила дивизия.
Фулъм
Историята на най-стария лондонски клуб е белязана от лутания между дивизиите. След като беше купен от Мохамед Ал-Файед в рамките на 4 години Фулъм се изкачи от четвъртия ешелон до елита. През 2001/02 вече беше във Висшата лига и успя да задържи учудващо постоянство с 13 сезона сред най-добрите. Изпадна през 2014-а и в 2-та сезона досега остана далеч от завръщането и дори беше близо да изпадне в Лига 1.
Кардиф Сити
Уелсците досега нямат и особено много време за завръщане в елита, след като изпаднаха през 2014-а. Кардиф всъщност изигра само един сезон във Висшата лига, в който завърши на последно място, но самото достигане до първата по сила дивизия си беше голям успех за отбора.
I happen to be commenting to make you know what a impressive encounter my wife’s girl encountered visiting your site. She figured out plenty of pieces, most notably how it is like to possess a wonderful teaching mood to make men and women quite simply master a variety of extremely tough subject matter. You undoubtedly exceeded visitors’ expectations. Thanks for churning out the powerful, safe, informative and easy tips on the topic to Tanya.